پیش‌بینی آینده قیمت‌های خودرو در سال ۹۸ (به‌روزرسانی ۲۸ مرداد ۹۸)

2

این روزها در بازار خودرو پرنده پر نمی‌زند و مگس‌پران است.

همه فروشنده هستند و هیچ خریداری نیست. اگر صاحب یک خودروی خارجی باشید و پول لازم، حتی با چند ده میلیون زیر قیمت نمی‌توانید ماشین خود را به فروش برسانید.

اگر سری به جمعه‌بازار خودروی چیتگر تهران زده باشید؛ دریایی از خودروهای ایرانی و خارجی، صفر و کار کرده، تمیز و سالم می‌بینید که هیچ خریداری ندارند و فروشنده‌ها مایوس و ناامید از فروش دنبال سایه‌ای برای فرار از گرمای تابستان هستند.

برخی گزارش‌های محلی نشان می‌دهد حتی خودروهایی مانند پراید و پژو ۴۰۵ در این بازار مشتری ندارند و خودروهای ایرانی نسبتا پر طرفدار و شیک‌پسندی مانند دنا اگرچه با افت قیمت روبرو شدند و ایران خودرو هیچ خروجی به بازار ندارد؛ باز هم خریدار ندارند.

به‌روزرسانی ۲۸ مرداد ۹۸:

بازار خودرو با اخبار و حواشی زیادی روبرو شده است. همین امروز اعلام شد مدیرعامل «ایران خودرو» برکنار می‌شود و شخص دیگری جایگزین آن خواهد شد.

مدیرعامل سایپا هم برکنار شده و در دادگاه پرونده دارد. تخلفات عمده در شرکت خودروسازی سایپا پای دادستانی و قوه قضائیه را به پرونده باز کرده است.

قیمت‌های خودروهای پر فروش داخلی اندکی تکان خوردند و ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ الی ۲ میلیون تومان گران‌تر شدند.

این افزایش اندک قیمت خودروها در حالی است که دلار و سکه هنوز روندی کاهشی داشته و کم‌کم شاهد افت قیمت در بازارهای دیگر مانند لوازم برقی خانه، موبایل، لپ‌تاپ و مصالح ساختمانی هستیم.

طبق آخرین قیمت از بازار، سمند LX به قیمت ۷۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به قیمت ۸۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و پژو تیپ ۵ به قیمت ۹۸ میلیون تومان با افزایش ۳۰۰ هزار تومان نسبت به دیروز در بازار آزاد خودروبه فروش رسید.

همچنین، پژو ۴۰۵ GLX به قیمت ۷۴ میلیون تومان، پژو پارس به قیمت ۹۶ میلیون تومان، تندر پلاس اتوماتیک به قیمت ۱۶۴ میلیون تومان، سایپا ۱۱۱ به قیمت ۴۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، سایپا ۱۳۱ به قیمت ۴۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، سایپا ۱۳۲ به قیمت ۴۶ میلیون تومان و سراتو به قیمت ۳۰۴ میلیون تومان بدون تغییر در قیمت نسبت به روزهای گذشته معامله شدند.

این وضعیت نشان می‌دهد هنوز رکود در بازار خودرو پابرجا است و البته قیمت‌های شیب متعادل‌تری گرفتند و به قیمت واقعی خود نزدیک‌تر می‌شوند.

برخی از کارشناسان بازار هنوز انتظار دارند قیمت خودروها پایین‌تر بیاید. آن‌ها می‌گویند هر خودروی پرفروش تولید داخل هنوز ۱۰ الی ۲۰ میلیون تومان حباب قیمتی دارد که باید از بین برود.

تغییر و تحولات در مدیریت دو خودروساز بزرگ ایران و همین‌طور سیاست‌های کلان دولت می‌تواند در آینده روی بازار خودرو اثرگذاری شدیدی داشته باشد.

به‌روزرسانی ۲۱ مرداد ۹۸: قیمت پر‌فروش‌ترین خودروهای بازار ایران

طبق گزارش سایت‌ها تا روز ۲۰ مردادماه، قیمت خودروها با هفته‌های پیش تغییرات زیادی نداشته و شاید در حد ۱ میلیون تومان کم و بیش افت کرده یا بیشتر شدند.

حدول پرفروش‌ترین خودروها در این هفته را با قیمت‌ آن‌ها می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

نام خودرو قیمت (تومان)
سمند ۷۶٫۵۰۰٫۰۰۰
پژو ۴۰۵ ۷۴٫۳۰۰٫۰۰۰
پژو پارس ۹۶٫۰۰۰٫۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ۸۳٫۰۰۰٫۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ۹۸٫۰۰۰٫۰۰۰
تندر پلاس اتوماتیک ۱۶۴٫۰۰۰٫۰۰۰
سایپا ۱۱۱ ۴۸٫۸۰۰٫۰۰۰
سایپا ۱۳۱ ۴۴٫۲۰۰٫۰۰۰
سایپا ۱۳۲ ۴۶٫۴۰۰٫۰۰۰
سراتو ۳۰۲٫۰۰۰٫۰۰۰

بازار خودرو هنوز در رکود است؛ نه معامله‌ای می‌شود و نه خریدار و فروشنده‌ای در این بازار یافت می‌شود. برخی خودروهای خارجی با قیمت‌هایی پایین‌تر به بازار عرضه شدند ولی باز هم خریدار ندارند.

به‌روزرسانی ۱۴ مرداد ۹۸: بازار هنوز در رکود است

در هفته گذشته بازار خودرو کمی تکان خورد و قیمت‌های شیب رو به بالایی پیدا کردند. خودروهایی مانند پژو ۲۰۶، پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، پژو پارس، پژو ۴.۵ و سمند چند میلیون تومانی گران‌تر شده و نشانه‌هایی از رونق خرید و فروش در بازار پیدا بود.

قیمت محصولات سایپا تغییر چندانی نداشته و با همان قیمت‌های گذشته در سایت‌ها و نمایشگاه‌های اتومبیل عرضه می‌شوند.

پیش‌بینی می‌شود همین قیمت‌ها تا پایان مرداد ماه باقی بماند و حتی هر محصول ایران خودرو چند میلیون تومانی کاهش قیمت بخورد. یعنی بهترین زمان برای خرید خودرو و بدترین زمان برای فروش خودرو!

اگر می‌خواهید خودروی دست دوم و کارکرده خود را بفروشید و یک خودروی نو خریداری کنید؛ باز هم می‌توانید از این فرصت رکود بازار خودرو استفاده کرده و دست به کار شوید. چون همیشه ما به تفاوت قیمت خودروی صفر خیلی بیشتر از خودروی کارکرده است.

قیمت روز محصولات ایران خودرو امروز شنبه ۱۲ مرداد ۹۸ مطابق جدول زیر است:
نام خودرو قیمت امروز (تومان) قیمت روز گذشته (تومان) قیمت کارخانه (تومان)
وانت آریسان
۵۳,۰۰۰,۰۰۰
۵۳,۳۰۰,۰۰۰
۵۱,۵۰۰,۰۰۰
سمند LX
۷۹,۰۰۰,۰۰۰
۸۲,۰۰۰,۰۰۰
۶۶,۷۷۰,۰۰۰
سمند EF7
۸۹,۰۰۰,۰۰۰
۹۰,۰۰۰,۰۰۰
 حاشیه بازار
پژو GLX 405
۷۴,۰۰۰,۰۰۰
۷۶,۰۰۰,۰۰۰
۶۳,۱۵۸,۰۰۰
پژو GLX 405 دوگانه سوز
۷۶,۰۰۰,۰۰۰
۷۸,۰۰۰,۰۰۰
۶۵,۵۷۸,۰۰۰
پژو SLX 405
۸۵,۰۰۰,۰۰۰
۸۷,۰۰۰,۰۰۰
۶۷,۸۸۸,۰۰۰
پژو پارس
۹۷,۵۰۰,۰۰۰
۹۹,۵۰۰,۰۰۰
۷۸,۳۳۸,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۲
۸۳,۲۰۰,۰۰۰
۸۴,۰۰۰,۰۰۰
۶۷,۲۸۳,۰۰۰
پژو ۲۰۶ تیپ ۵
۹۹,۰۰۰,۰۰۰
۱۰۱,۰۰۰,۰۰۰
۷۹,۴۱۸,۰۰۰
پژو ۲۰۶ صندوقدار
۹۸,۵۰۰,۰۰۰
۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰
۸۰,۷۵۴,۰۰۰
رانا
۷۷,۰۰۰,۰۰۰
۷۸,۰۰۰,۰۰۰
۶۷,۴۴۰,۰۰۰
دنا تیپ ۲
۱۱۴,۰۰۰,۰۰۰
۱۱۷,۰۰۰,۰۰۰
۶۶,۰۰۰,۰۰۰
دنا پلاس توربو
۱۷۵,۰۰۰,۰۰۰
۱۷۹,۰۰۰,۰۰۰
۸۹,۹۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۷ دنده‌ای
۱۲۴,۰۰۰,۰۰۰
۱۲۶,۰۰۰,۰۰۰
۹۶,۷۳۰,۰۰۰
پژو ۲۰۷ اتوماتیک
۱۶۵,۰۰۰,۰۰۰
۱۶۶,۰۰۰,۰۰۰
حاشیه بازار
قیمت روز محصولات سایپا امروز شنبه ۱۲ مرداد ۹۸ مطابق جدول زیر است:
نام خودرو قیمت امروز (تومان) قیمت روز گذشته (تومان)  قیمت کارخانه (تومان)
پراید هاچ‌بک سایپا ۱۱۱
۴۹,۴۰۰,۰۰۰
۵۰,۰۰۰,۰۰۰
۳۹,۶۸۱,۰۰۰
پراید سایپا ۱۳۱
۴۴,۵۰۰,۰۰۰
۴۴,۵۰۰,۰۰۰
۳۷,۶۴۱,۰۰۰
پراید وانت سایپا ۱۵۱
۴۴,۳۰۰,۰۰۰
۴۴,۳۰۰,۰۰۰
۴۰,۲۱۳,۰۰۰
تیبا صندوق‌دار
۵۱,۴۰۰,۰۰۰
۵۱,۴۰۰,۰۰۰
۴۲,۷۴۳,۰۰۰
تیبا ۲
۵۷,۰۰۰,۰۰۰
۵۷,۰۰۰,۰۰۰
۵۰,۶۰۳,۰۰۰
ساینا
۵۸,۰۰۰,۰۰۰
۵۸,۲۰۰,۰۰۰
۵۵,۹۴۳,۰۰۰

چرا بازار خودرو به یکباره وارد کاهش قیمت‌ها و رکود کنونی شد؟

قیمت خودروها از اوایل اسفندماه و پس از شایعات زیادی که پیرامون افزایش قیمت دلار، برجام، کاهش تولید خودروسازها، افزایش قیمت خودروها در سال ۹۸ و عوامل دیگر، شروع به اوج‌گیری کرد و در اولین روزهای کاری سال جدید شتابی مضاعف گرفت.

در اواسط اردیبهشت ماه شاهد بیشترین قیمت خودروها در سال ۹۸ تا کنون بودیم. پژو ۴.۵ تیوفایو به بالای ۱۰۰ میلیون تومان رسید و پژو پارس سال مرز ۱۲۰ میلیون تومان را رد کرد. رنو ال ۹۰ نیز قیمت‌های ۱۷۰ و ۱۸۰ میلیون تومانی پیدا کرد.

اما ناگهان و با شروع خردادماه شاهد روند کاهشی قیمت‌های خودرو بودیم تا جایی که در اواخر خردادماه، خودروهای ایرانی گاها تا ۱۰ میلیون تومان حباب خالی کردند و اکنون در تیرماه هیچ خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد.

ظاهرا مردم توان خرید ندارند و دلالان آتش بس اعلام کردند. افرادی که تحت فشار هستند و برای پاس کردن چک، خرید خانه، تمدید اجاره خانه یا خرید ماشین جدید نیاز مبرم به فروش خودرو پیدا کرده‌اند؛ به شدت دنبال مشتری هستند ولی کسی خریدار نیست.

حداقل می‌توان چند دلیل برای وضعیت کنونی بازار خودرو در تابستان ۹۸ برشمرد:

۱- خارج شدن سرمایه‌ها از بازار

در ماه‌های گذشته، به دنبال رکود در بازار دلال و ارز، سکه و طلا، سرمایه‌ها به سوی بازار خودرو سرازیر شد و به طور طبیعی شاهد افزایش تقاضا بودیم. دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های خودروها را تعیین و نخ خرید و فروش‌ها را در دست داشتند.

بیشتر معاملات بازار خودرو یا خرید و فروش‌ها توسط برای مصرف‌کننده واقعی صورت نمی‌گرفت و دلالی بود. اما کم‌کم این بازار اشباع شد و هریک از خودروها تا سقف قیمت خود افزایش یافت؛ به طوری‌که دیگر خریدار واقعی نمی‌توانست وارد این بازار شود و خودروها روی دست معامله‌گران ماندند.

بسیاری از خودروهای صفر کلیومتر خریدار نداشته و حتی دبون پلاک در پارکینگ‌های عمومی رها شدند. به همین دلیل، بازار از تب و تاب افتاد.

برخی نمایشگاه داران در این زمینه به خبرنگار ما گفتند: «آن دسته از سرمایه‌گذارانی که در ماه‌های گذشته بازار خودرو را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده بودند، این روزها در حال ترک این بازار هستند. عده زیادی از آنها وقتی خودروها را خریداری کرده بودند که قیمت‌ها دستکاری شده و غیر واقعی بود، بنابراین خودروها را با زیان به فروش می‌رسانند.»

۲- شایعه تکمیل و فروش خودروهای ناقص

طی هفته‌های پیش شایعاتی به گوش رسید که دولت خودروسازها را ملزم به تکمیل سریع خودروهای ناقص موجود در انبار و تحویل فوری آن‌ها به مشتریان کرده است.

حتی شروع چندین طرح پیش‌فروش و فروش فوری توسط ایران خودرو این شایعه را دامن زد. مردم به گمان اینکه به‌زودی خودروهای زیادی به بازار سرازیر می‌شود از خرید و معامله خودرو دست کشیدند و به یکباره بازار خودرو از تپش افتاد.

اما اساسا این پرسش بی پاسخ مطرح است که قطعه‌سازانی که از تغییرات اقتصادی متضرر شده‌اند، توان لازم برای تکمیل این تعداد خودرو را در بازار دارند یا خیر؟

۳- حذف قیمت‌ها از بازارهای مجازی

نمی‌توان حذف قیمت‌های خودرو از روی دیوار، شیپور و دیگر اپلیکیشن‌های خرید و فروش خودرو یا فضای مجازی را بی‌تاثیر دانست.

یکی از اهرم‌های افزایش قیمت از دست دلالان و حتی خودروفروش‌های عمده خارج شد و اگرچه برخی دلالی‌ها و سودجویی‌ها را شاهد بودیم ولی در مدت زمانی یک ماهه توانست تاثیر خودش را بگذارد و بازار خودرو را به سوی یک ثبات و کاهش قیمت نسبی ببرد.

۴- طرح فروش فوری ایران خودرو

به طرح فروش فوری ایران خودرو برای تنظیم بازار ایرادهای جدی وارد است و رگه‌هایی از سودجویی، دور زدن قیمت‌های مصوب بازار و بهره بردن از وضع آشفته بازار خودرو دیده می‌شود ولی باز هم برخی خریداران را وسوسه کرد پای اینترنت بنشینند و وارد بازار نشوند.

اگرچه قیمت‌ها در طرح فروش فورسی بالاتر از قیمت‌های کارخانه هستند ولی باز هم با قیمت‌های کف بازار چند ده میلیون تومان فاصله دارند و همین موضوع باعث می‌شود خریدار خودروی صفر دنبال ثبت‌نام اینترنتی و آزمودن شانس خود باشد.

در واقع، ایران خودرو به رقیبی برای دلالان بازار تبدیل شد و توانست روی قیمت‌ها تاثیرگذرا باشد. ادامه این روند و شروع طرح‌های پیش‌ثبت‌نامی هم کاهش بیشتر قیمت خودرو را در پی داشتند.

آینده بازار خودرو

کارشناسان بازار خودرو معتقدند اگر شرکت‌های خودروساز نسبت به فاکتور کردن خودروها و تحویل به مشتریان اقدام کنند، کاهش بیش از پیش قیمت‌ها را شاهد خواهیم بود، به طوری که پژو ۲۰۶ تیپ ۵ که در اوج گرانی‌ها حتی به ۱۳۰ میلیون تومان رسیده بود؛ این روزها ۹۶ میلیون تومان معامله می‌شود.

هیچ‌گاه نباید فراموش کرد بیش از ۶۰ درصد از علت گرانی خودرو و نوسانات آن مربوط به جو روانی است و عواملی مانند قطع همکاری شرکت‌های خارجی خودروساز، کاهش تولید یا افزایش فروش خودروسازها فقط سهم ۴۰ درصدی در گرانی‌ها دارند.

پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده این رکود بازار خودرو پابرجا بماند و شاهد افزایش چشمگیری نباشیم. قیمت‌ها متعادل‌تر شوند و خریداران و مصرف‌کنندگان واقعی خودرو کم‌کم از خانه‌ها بیرون بیایند و بازار شکلی بهتر به خود بگیرد.

2 نظرات
 1. محسن می‌گوید

  پول نیست

  1. راوی می‌گوید

   پولا الان کجاس؟ دست کیه؟

   2
   1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از دیدگاه شما متشکریم