قیمت دلار و سکه در سال ۹۸ چقدر خواهد بود؟ (در تاریخ ۹۷/۰۶/۲۴ بروز شد)

32

قیمت دلار و سکه در سال ۹۸ یکی از سوالات بسیار مهم کاربران ایرانی است که معمولا در شبکه‌های اجتماعی و همچنین سایت‌های اینترنتی پرسیده می‌شود. در حال حاضر قیمت دلار و سکه بسیار اوج گرفته و طبق آخرین آمار از بازار تهران، دلار با قیمت ۸ هزار تومان و سکه با قیمت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

تحریم‌های آمریکا از اواسط تیرماه آغاز می‌شود و تحریم نفتی نیز از ۹۰ روز بعد آغاز می‌گردد که عملا درآمدهای نفتی ایران را به صورت رسمی به صفر می‌رساند چرا که حتی در صورت فروش نفت به دیگر کشورها، امکان استفاده از آن برای تبادلات مالی وجود نخواهد شد.

در مورد بازار ارز و طلا دو دیدگاه کاملا متفاوت وجود دارد که بعضی‌ها با توجه به سه برابر شدن نقدینگی در کشور نسبت به چند سال قبل، می‌گویند قیمت دلار نیز سه برابر خواهد شد که با توجه به این محاسبات می‌بایست اعدادی در حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان را برای آن متصور شد. همچنین سکه در صورت عدم صعود زیاد انس طلا، قیمتی در حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ تا ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خواهد داشت.

دیدگاه دوم در مورد قیمت دلار و سکه در سال ۹۸ این است که با توجه به زمزمه‌های توافق ایران با اروپا بر سر برجام و همچنین بعضی از نشست‌های حاشیه‌ای سران کشور در عمان، قیمت دلار در سال ۹۸ چیزی در حدود ۵ هزار تومان خواهد بود.

دیدگاه شما در رابطه با قیمت دلار و سکه در سال ۹۸ چیست؟

 

بروز رسانی ۲۶ مرداد ۹۷ قیمت دلار و سکه

با توجه به تحولات اخیر بازار ارز و سکه این تحلیل بروز می‌شود. به نظر می‌رسد که با توجه به رشد نقدینگی و همچنین کاهش شدید درآمدهای ایران از فروش نفت قیمت ۱۴ تا ۱۶ هزار تومان برای دلار در سال ۹۸ متصور خواهد بود. البته گفتنی است که این ارقام معمولا به صورت کلی گفته می‌شود و اگر برای حفظ ارزش پول به دنبال خرید جنس هستید، پیشنهاد می‌کنیم روی خرید طلای آبشده فکر کنید.

برای قیمت ۱۶ هزار تومان قطعا سال آینده زمانی است که احتمال رخ داد وجود دارد ولی شاید حوالی آبان ماه شاهد افزایش قیمت دلار تا حوالی ۱۶ هزار تومان باشیم.

البته بانک مرکزی برنامه‌هایی دارد که ممکن در حوالی نرخ ۱۰ هزار تومان تثبیت شده و به طور کلی در چندماه آینده شاهد افزایش قیمت نباشیم.

 

بروز رسانی ۶ شهریور ۹۷ قیمت دلار و سکه

در بحث مسکن نیز قیمت‌ها به شدت بالا رفته و در بعضی از مناطق نزدیک به دوبرابر شده است. اما نکته جالب در مورد سکهاین است که از حوالی قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون تومان رسیده است و این یعنی رشد نزدیک به ۳٫۳ برابری ولی دلار از حوالی ۳۷۰۰ در حال حاضر به ۱۰۸۰۰ تومان رسیده است( ۶ شهریور ۹۷) و اگر دلار نیز به مانند سکه بخواهد بالا برود باید چیزی در حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان معامله بشود و اگر دلار را مبنای اصلی قرار دهیم قیمت سکه می‌بایست چیزی در حدود ۳ میلیون تومان باشد!

اما با توجه به تورم، گرانی‌ها، نفدینگی روزانه ۱۰۰۰ میلیارد تومان که در حال افزایش هست، به نظر می‌رسد که برای سال ۹۸ می‌توان قیمت بین ۴ تا ۵ میلیون تومان را برای سکه یک رقم نرمال دانست و دلار نیز حوالی ۱۳ هزار تومان معامله شود.

ادامه این تحلیل را اینجا بخوانید

 

بروز رسانی ۱۳ شهریور ۹۷ قیمت دلار و سکه

امروز قیمت دلار به ۱۴ هزار تومان رسیده و متاسفانه پیش بینی قبلی ما نسبت به دلار درست از آب در آمد ولی در زمانی زودتر!

به نظر می‌رسد که قیمت دلار ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان در سال ۹۷ دور از ذهن نیست ولی رکود احتمالی در ماه‌های آتی و علی‌الخصوص در سال آینده قطعا چیزی است که امکان رشد بیشتر برای دلار و سکه را خواهد گرفت. سقف منطقی دلار نهایتا ۱۶۵۰۰ تومان و سقف منطقی سکه نیز حوالی ۶ میلیون تومان است.

 

بروز رسانی ۱۶ شهریور ۹۷ قیمت دلار و سکه

در خبری عجیب حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان پیش بینی دلار ۲۰ هزار تومانی کرده که قطعا این اتفاق به بحران‌های بسیار بزرگ در کشور خواهد انجامید!

 

بروز رسانی ۲۰ شهریور ۹۷ قیمت دلار و سکه

با توجه به نوسانات به نظر می‌رسد که کف ۱۳۰۰۰ تومان برای دلار گریز ناپذیر بوده و با توجه به شواهد امر می‌توان سقف ۲۰ هزار تومان را برای اواخر سال ۹۷ مطرح کرد.

 

بروز رسانی ۲۴ شهریور ۹۷ قیمت دلار و سکه

با توجه به برنامه‌های دولت برای کنترل بازار پولی و مالی کشور به نظر می‌رسد که اگر قصد سرمایه گذاری روی ارز و سکه دارید می‌بایست با نگاه بلندمدت وارد شوید که قطعا سود خوبی در آن نهفته است ولی در کوتاه مدت شاید شاهد ضرر باشید یا نسبت به دیگر سرمایه گذاری‌ها کمتر سود کنید.

32 نظرات
 1. شهروند درجه دو می‌گوید

  آقای تحلیگر تحریم های آمریکا از اواسط مرداد در خصوص مبادلات پولی و صادرات نفت و در اواسط آبان در خصوص کشتیرانی بیمه و…شروع میشود دلبندم ضمنا بین دیدگاه ۱۳ تومانی و ۵ تومانی بیش از ۲۰۰درصد اختلافه خیلی تحلیل در حد لا لیگایی ارایه شده

 2. شهروند درجه چهار می‌گوید

  آقای تحلیگر تحریم های آمریکا از اواسط مرداد در خصوص مبادلات پولی و صادرات نفت و در اواسط آبان در خصوص کشتیرانی بیمه و…شروع میشود دلبندم ضمنا بین دیدگاه ۱۳ تومانی و ۵ تومانی بیش از ۲۰۰درصد اختلافه خیلی تحلیل در حد لا لیگایی ارایه شده

 3. مبادا می‌گوید

  البته ۵تا ۱۳ میشه ۱۶۰ درصد.
  ولی بهرحال تحلیل خوبی بود

 4. ؟؟؟ می‌گوید

  خسته نباشی با این تحلیلی ک داشتی،۳ چراغ سبز گرفتی

 5. ناشناس می‌گوید

  مذاکره با آمریکا که بعید و غیر ممکن است. ولی تحریم های آمریکا اثر میان مدت و بلند مدت خواهد داشت. با توجه به عدم تولید داخلی و نبود زیرساخت های اقتصادی وعدم شفافیت سیستم مالی و مسائل مختلف دیگر که جای بحث نیست، نرخ ریال به شدت کاهش می یابد (دلار افزایش پیدا نمی کند). البته افزایش قدرت جهانی دلار هم موثر است.

 6. محمد می‌گوید

  والا تو این چند دهه، همش گفتند اقتصاد خودمون که رو پای خودمون باشیم و وابسته ی هیچ کشوری نباشیم….اما الان که با یه سری تحریم وضعیت مملکتمونو میبینید…
  عیب کجاست رو…….البته میدونم و لی نمیگم!!!

 7. کامران می‌گوید

  خوب دقیق پیش بینی کردی خوشم اومد ازت، خداوکیلی تو کارشناس توی مسائل اقتصادی هستی یا همیشه اینقدر اراجیف میبافی الان از یک کلاس پنجمی بپرسن سریع میگه با این اقتصاد فلج و دزدی و اختلاس آقایان بالا دستی نظام ولایت دلار به ۲۰ هزار تومان میرسه
  فقط بلند شو کاسه کوزتو جمع کن کارشناس خبره، خیلی مواظب خودت باش نکنه سازمان موساد یا سیا بفهمن یک چنین مخ و عجوبه ایی توی ایران هست بیان بدزدنت، سران این حکومت اسلامی هم مثل جنابعالی هستند که این مملکت رو به گوه کشیدن

 8. محسن می‌گوید

  سلام دوستان این تحلیل های آقایان به درد امسال خودشون می خوره اینو بدونین دلار به بالاترین قیمت تاریخ ایران میرسه تو سال ۹۸ ودر مقابلش طلا هم همینجور.

 9. . می‌گوید

  البته اگر با این وضعیت سال ۹۸ ایرانی دیگه وجود داشته باشه

 10. امیر می‌گوید

  در این بازار اشفته هیچی مشخص نیست ولی کسی که اهل ریسک نباشه همیشه شکست میخوره از ریسک نترسید ولی خواهشا به قشر ضعیف وبد بخت هم فکر کنید اقتصاد ما دست خودمان است .بیاید همه کمک کنیم

 11. مردم می‌گوید

  سال ۹۸ اگر گرانی باشه فقط ریال و تومان هست که شکمت رو سیر میکنه بشی پول دواما دکتر…و مسکن که از اجارش یا شاید فروشش استفاده کنی اما طلا خودرو دلار برا توهمه نون آب نمیشه چون وضعیت انقدر سخت میشه که مردم فقط کالای اساسی میخرند خوراک وووووو وقتی خریدار نباشه و مردم نخرند هرچی بالا بره اخر با مخاین زمین میخوره و اصلا دردی از مردم دوا نمیکنه یه مشت سود جو دنبال این حزفها هستن که سودش همهم بردند این چهل سال…مردم نون تو خون به نرخ روز میخورن اخرم همه خونخوار میشن تا کی سکوت در برابر این که مملکت داری بلد نیستن و پر دزد شده از مسولان دلالها سرمایه دارها خصوصی سازها انگار همه دشمن ایران شدن و کمر به نابودی مردم ضعیف و ایران بستند

 12. شهروند درجه 5 می‌گوید

  الان مشکل بزرگ تر از تحریم امریکا مشکل حل نشدن fatf هست که اگه حل نشه احتمال تحریم fatf هست
  اگر هم fatf رو قبول کنن دیگه نمیتونن تحریم امریکا رو دور بزنن مطمئنا قیمت دلار خیلی بیشتر از ۱۳۰۰۰ تومن خواهد شد

 13. ناشناس می‌گوید

  همه اش تقصیر تحریم‌نیست نود درصد مشکلات داخلی و این تقصیر کسانی که به این فرد بی عرضه رای دادند

 14. محمد می‌گوید

  اون مسوولی که میگه نقدینگی کشور سه برابر شده منظورش نقدینگی اطرافیان خودش و گرنه ما که سالی ۱۰درصد افزایش حقوق میبینیم و یارانه کسانی هم که قطع نشده و هنوز میگیرن ۷ساله که ثابت ولی خدا وکیل بعضی از این مسوولا حرف نزنن بهتره چون حرفهای گهر بار و بی فایده آنها باعث ناامنی وتورم میشه

 15. reza می‌گوید

  با سلام بنا بر اطلاعات رسیده قیمت دلار به احتمال ۶۰%در آبان ماه حدودا ۱۷تا۱۹ را خواهد داشت.اگر خواهان سرمایه گزاری هستید بهترین گزینه شمش های کوچک طلا می باشد.اگر در بانک ها نیز سرمایه دارید هرچه سریع تر از بانک ها خارج کنید.

  1. ماهان می‌گوید

   سلامRezaجان من ۸۰میلیون نقدتوبانک رسالت گذاشتم که تا شش ماه آینده وام بدون سود بیارم باتوجه به تورم های الان و تحریم های آتی آمریکا موندم که چیکارم کنم اگه امکان داره یه راهنمایی اساسی روپیشنهادبدین ممنونم

   1. ذاکری می‌گوید

    سلام
    به نظرم از طریق دیگه دنبال وام باشید بهتره. البته مهمه که به چه قصدی میخواهید وام بگیرید.
    توضیح بدید تا راهکار مناسب تقدیم کنم.

 16. حمیدتوانا می‌گوید

  سلام. بعنوان یک کارشناس اقتصاد،نظرم اینه درسال ۹۸ قیمت دلار از مرض ۲۰هزار و سکه به بالای ۷میلیون خواهدرسید‌وسپرده های بانکی بسوی خرید طلا ،ارزهای خارجی و زمین و مسکن شتاب خواهد گرفت. نیز سیاست بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و شورای پول و اعتبار هیج راهکاری برای برونرفت از این اتفاقات نخواهد داشت.

 17. سارا می‌گوید

  اخه این کجاش بروزرسانی شده 😑😑😑😑

  1. ذاکری می‌گوید

   اعداد تا حدودی بروز شدن و یک راهنمایی تقدیم شده.

 18. حسن می‌گوید

  دروددلار۱۴تومانی برای حفظ پول بخریم یانه

  1. ذاکری می‌گوید

   با سلام
   با نگاه بلند مدتی بله.
   البته بهتره طلای آبشده بخرید.

   1. ايمان می‌گوید

    بلند مدت یعنی چه مدتی؟

    1. ذاکری می‌گوید

     یکسال.

 19. رضا می‌گوید

  رییس جمهور ودیگر عوامل هیچ مشکل مالی ندارن بحمدالله بچه هاشون درنازونعمت زندگی میکنن.بذارین راحت باشن

 20. احمدی می‌گوید

  با سلام .
  اگر در این مدت دلار خود را ب طلای اب شده تبدیل کنیم بهتره یا همون دلار باقی بمونه؟

  1. ذاکری می‌گوید

   اگر در قیمت پایین خرید کردید که نگه دارید بهتره و فرقی نداره اگه در قیمت بالا خرید کردید سعی کنید در قیمتهای پایین خرید جدید بزنید تا میانگین بیاد پایین.
   اگر میتونید طلای آبشده بدون هزینه اضافی گیر بیارید و با قیمت خرید طلافروشی باشه ( مثلا کسانی که میخوان بفروشند و خریداری جز طلافروشی ندارن رو گیر بیارید) خوبه.

   1. احمدی می‌گوید

    سلام.
    ممنون بابت جواب و راهنمایی تون.
    الان سکه ازادی رو با طلای اب شده تعویض کنیم بهتره یا همون سکه ازادی باقی بمون بهتره؟
    با تشکر.

    1. ذاکری می‌گوید

     تبدیل کنید
     سکه حبابش زیاده و به قیمت نیست. اگر اتفاقی بیفته بیشترین کاهش رو سکه می کنه.
     ولی طلای آبشده به قیمته الان.

 21. شهروند می‌گوید

  افزایش قیمت دلار و طلا چه ربطی به تحریم داشته بودجه ریزی سال ۹۷ و کسری بودجه با عث این افزایش ها شده احتمالا” قیمت ها در سال ۹۸ متعادل خواهد شد و کاهش چشم گیری در قیمت ارزها خواهیم داشت

 22. Vida می‌گوید

  من در حال خرید جهیزیه ام مشکل مالی داریم، دیگه داریم روانی میشیم حتی اگه عروسی نگیریم حداقل ۲۰ میلیون برای اجاره خونه میخوایم یخچال تلویزیون اجاق گاز لباسشویی و…… خواهش میکنم اگه در توانتونه کمک کنید بهم

 23. حسن می‌گوید

  درودپیشبینی شمادرموردقیمت دلاردرآبان ۹۷باوجوداجراشدن تحریمهاچیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد